350g ve Üzeri Tüm Kahvelerde Kargo Bizden.

Profesyonel Kahve Sanatçısı-Barista

Barista, sözlük anlamıyla espresso yapan, sunan, kahve ve ekipmanlar hakkında geniş bilgiye sahip olan “kahve sanatçısı” demektir. Barista kelimesi İtalyanca’dan gelmektedir ve kelimenin ilham kaynağı barmendir. İtalya'da erkek baristalara baristi, kadın baristalara ise bariste denmektedir.

Profesyonel bir baristanın kahve çekirdeğinden anlaması, kahve makinelerini etkin şekilde kullanması, karşılaşılan teknik sorunları düzeltebilmesi ve tüm ekipmanların günlük temizlik ve bakımlarını gerçekleştirmesi beklenir.

Ülkemizde de hizmet sektöründe son yılların tercih edilen mesleklerinden biri haline gelen “Profesyonel Barista” sayısı gün geçtikçe artarken beraberinde yepyeni bir kavramın daha doğmasına sebep olmuştur: “Home Barista”

Profsyonel baristaların kahve dükkanlarında sunduğu kahveyi aynı kalitede deneyimlemek adına kahvenin topraktan fincana tüm hikayesi ve çekirdeklere ilişkin bilgilerden ekipman kullanımı ve demleme yöntemlerine kadar kahveye ilişkin tüm detayları sosyal hayatına taşımış, bu mesleği profesyonel olarak yapmasa da “iyi kahve” için yaşantısında geniş bir yer sağlamış kişilere Home Barista demek mümkündür. Home Barista, nitelikli kahve arayışındadır ve en iyi kahve deneyimi için ev ortamında kullanılabilecek ekipmanlarla en doğru şekilde kahve demlemek için bu alana zaman ve bir miktar da yatırım yapmaktan kaçınmaz. Son yıllarda Dünya çapında düzenlenen pek çok kahve bazlı yarışmada profesyonel baristaların yanında home baristaları ve elde edilen başarıları görüyor olmamız bu yazımızda "Barista" kavramını ikiye ayırmamızın en önemli nedenlerinden bir diğerdir.  

Peki profesyonel barista olmaya karar verdiyseniz konuya nerden başlamalı ve hangi eğitimlere katılabilirsiniz?

Eğer bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız her meslekte olduğu gibi önce eğitim sonrasında da deneyimin her şeyin temeli olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

Bu konuda dünyada ve ülkemizde de pek çok farklı eğitim kuruluşu mevcuttur. Bizim bahsetmek istediğimiz eğitimler, 70’in üzerinde ülkede nitelikli kahve sektörünü temsil eden ve bu alanda evrensel bir dil yakalayarak sektöre kahve konusunda uzmanlaşmış pek çok profesyonel barista kazandıran SCA-Speciality Coffee Association eğitimleridir.

Dünya çapında geçerli sertifikasyon programları sunan SCA bünyesinde alabileceğiniz eğitimler yeşil kahve çekirdeğinden espresso tekniklerine kadar uzanan modüller içerir. Coffee Skills Programı (Kahve Becerileri Programı) dahilinde sunulan 6 farklı modül giriş, orta ve profesyonel seviye olarak sınıflandırılır. (Introduction to Coffee (Kahveye Giriş) hariç) Söz konusu eğitimler bu alanda profesyonel kariyer yapmak isteyenlerin yanı sıra home-baristalar da tabi ki pratik ve teorik anlamda kendilerini geliştirmek için bu eğitimlerin bir kısmında yerini alabilir.

  • Introduction to Coffee (Kahveye Giriş): Kahvenin topraktan fincana yolculuğu hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz bir eğitimdir.
  • Barista Skills (Barista Becerileri): Espresso makinesi ve kahve hazırlamaya ilişkin pratik beceriler, öğütücü kullanımı, süt işleme teknikleri ve latte sanatının yanı sıra sağlık ve güvenlik, sunum ve temel iş uygulamalarını öğrenebileceğiniz bir eğitimdir.

  • Brewing (Demleme): Kahve demleme yöntemleri ve tat kalitesini etkileyen değişkenler hakkında bilgi edinebileceğiniz bir eğitimdir. Öğütme profilleri, demleme yöntemleri, kahvenin gücünü ölçme ve bir kahvenin ekstraksiyonunun (çözüt) grafiğini çıkarma konusunda uygulamalı öğrenim sağlar.
  • Green Coffee (Yeşil Kahve): Yeşil kahve ile alakalı temel kavramlar hakkında bilgi edinebileceğiniz bu eğitimde üretim, işleme, sınıflandırma, nakliye ve depolamanın yanı sıra kahve sözleşmeleri ve portföy yönetimi konularına da yer verilmektedir.
  • Roasting (Kavurma): Tüm Kavurma döngüsü; kavurma seviyeleri, kusurlu kahveleri belirleme, kavurma işlemi sırasında çekirdeklerin maruz kaldığı fiziksel değişiklikler, ayrıca çalışma alanı yönetimi dahil kavurma süreci hakkında bilgi edinebileceğiniz bir eğitimdir.
  • Sensory Skills (Duyusal Beceriler): Bu eğitim modülünde neyi tattığımızı algılama şeklimizi, kahvenin doğal özelliklerini nasıl değerlendireceğimizi ve bu bilgiyi iş dünyasında nasıl uygulayacağımızı öğreniriz. Profesyonelleşme yolundaki belki de en önemli eğitimlerden bir tanesidir.

SCA-Speciality Coffee Association bünyesindeki sertifikalı eğitmenler tarafından sağlanan eğitimlerle ilgili detayları için SCA Türkiye – SCA Türkiye Komitesi Resmi Web Sitesi (scaturkey.com) sayfasına göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın