350g ve Üzeri Tüm Kahvelerde Kargo Bizden.

Sıkça Sorulan Sorular (Kahve 101)

 1. Nitelikli kahve nedir?

Kahvedeki nitelik kavramı çekirdekleri sınıflandırmak için kullanılan bir ünvandır. Bu ünvanı SCA (Speciality Coffee Association) kriterlerinden geçerek, 84 ve üstü bir puan alan kahveler kazanabilir. Bu tadımlarda sadece arabica çekirdekler kullanılır ve rastgele seçilen 300 gr çekirdek içinde kötü (defected) çekirdek sayısı da 5-6’yı geçmemelidir. 

 1. Kahve kavurma sürecinde açık-orta-koyu kavurma tiplerinden hangisini uyguluyorsunuz? 

Seçtiğimiz nitelikli kahve çekirdeklerinin her biri için ayrı ayrı oluşturduğumuz kavurma protokolleri öncesinde deneme kavurmaları yapıyor, çekirdeğin türüne göre farklı reçeteleri test ediyor ve tüketime sunacağımız kahvenin aromatik yapısını en doğru notalarla, en geniş yelpazeyle ortaya çıkaracak referans kavurmasına ulaşıyoruz. Özetle tek tip bir kavurma yöntemi izlemiyor, yaptığımız denemeler sonrasında her çekirdek için ayrı bir reçete geliştiriyoruz.

Öte yandan, Kahve zincirleri ya da ticari markalara göre daha açık kavurduğumuz söylenebilir. Kavurma süreciyle alakalı daha detaylı bilgiye ilgili blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 1. Kahve siparişi verirken öğütülmüş olmasını tercih edebiliyor muyuz?

Sipariş ekranında kahvenizi seçtikten sonra demleme ekipmanınıza uygun öğütme kalınlığını seçebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Ancak her zaman bir değirmen edinip kahvenizi çekirdek olarak almanızı ve taze öğütülmüş kahve demlemenizi öneririz.

 1. Siparişler kaç gün içerisinde gönderiliyor?

Sipariş gün ve saatine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte siparişleriniz 2 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.

 1. Siparişimi iade etme imkânım var mı?

Henüz kargoya verilmemiş siparişinizi bize ulaşarak iptal edebilirsiniz ancak pandemi koşulları sebebiyle iade imkanı bulunmamaktadır. Öte yandan, siparişinizde bizden kaynaklı bir hata ya da kusur var ise telafi etmemiz adına bize bildirmenizi rica ederiz.

 1. Kahve paketinin üzerindeki hava deliği ne işe yaramaktadır?

Kavurma işleminden sonra çekirdekler için soğuma ve gaz salınımı (degassing) aşaması başlar. Gaz salınımı, çekirdeğin barındırdığı ve kavrulma işleminde ısının etkisiyle ortaya çıkan uçucu bileşenlerin açığa çıkması sürecidir.  Kavrulma işlemiyle beraber başlayan gaz salınımı ilk 5 gün oldukça kuvvetlidir. Kahve paketlerinde hava delikleri tek taraflı olup, içeriden dışarıya söz konusu gazların çıkışını sağlar ve bu sayede kahvenin tazeliğini korumaya yardımcı olur. Kahve çekirdeğinin kimyası ve degassing süreciyle alakalı daha detaylı bilgiye ilgili blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 1. Kahve ne kadar taze kalmaktadır?

Kahve paketinizin üzerinde son kullanma tarihi olarak 1 yıl yazıyor olsa da kahvenizi kavurma tarihinden itibaren en fazla 6 hafta içerisinde tüketmenizi öneririz. Bu süreçte, kahvenizin tat notalarının en yüksek olduğu dönem kavurma tarihinden itibaren 10. ve 30. günler arasındadır. Tabi bu sürelerin tamamı çekirdek kahve için öngörülmekte olup kahvenizi çekirdek olarak almanızı ve taze öğütülmüş kahve tüketmenizi öneririz.

 1. Kahve nasıl muhafaza edilmelidir?

Kahvenizin daha uzun süreli taze kalması adına öncelikle çekirdek olarak almanızı öneririz. Kahvenizi mevcut paketinde ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Paketle saklamak istemezseniz kapalı şekilde, ışık almayacak bir ortamda ve her halükarda ısı ve nemden uzak bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Güneş görecek bir kavanoz ya da ağzı açık şekilde saklamanız kahvenizin hem tazeliğine hem de tadına olumsuz etki yapacaktır. Öte yandan, kahvenizi kesinlikle buzdolabında muhafaza etmemenizi tavsiye ederiz.

 1. Kahve satın aldıktan sonra hemen tüketebilir miyiz?

Demleme yöntemine göre farklılık göstermekle beraber ideal olan taze kavrulmuş bir kahveyi kavurma tarihinden itibaren belirli bir süre dinlendirmektir. Bu da filtre kahve çekirdekleri için 5, espresso çekirdekleri için 10 gün olarak önerilmektedir. Kavurma tarihinden itibaren 10-30. günler arası kahvenin en yüksek tat notalarına sahip olduğu süreçtir.

 1. Çekirdek kahve öğütüldükten sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmelidir?

İdeal olan öğütülmüş kahvenin hemen demlenip tüketilmesidir. Öğütme işleminden itibaren kahvede hava temasıyla beraber oksidasyon süreci başladığından en fazla 20 dakika bekletmenizi tavsiye ederiz.

 1. Filtre kahve demlemek için suyun sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Filtre kahve demleme yöntemlerinde ideal su sıcaklığı 93-95 derece arasındadır. Bunun için göstergeli bir su ısıtıcınız yoksa kaynattığınız suyu 1 dakika beklettikten sonra demleme işlemine başlayabilirsiniz. Demleme yöntemleriyle alakalı daha detaylı bilgiye Boxx Blog-Demleme Yöntemleri yazı serisinden ulaşabilirsiniz. 

 1. Kahve demleme yöntemine göre demleme süreleri ne kadardır?

Bir kişilik yani ortalama 250-300 gram su ve manuel bir ekipman kullanılarak demlenecek filtre kahvelerde kullandığımız ekipmana göre demleme süresi farklılık gösterir:

 • V60 18 gr 2-2:30 dk
 • French press 4 dk
 • Chemex 4-4:30 dk
 • Aeropress 2:30 dk

Demleme yöntemleriyle alakalı daha detaylı bilgiye Boxx Blog-Demleme Yöntemleri yazı serisinden ulaşabilirsiniz. 

 1. Kahve demleme yöntemine göre kahve öğütülme derecesi nasıl olmalıdır?

Kullandığınız öğütücünün marka ve modeline göre değişkenlik göstereceği demleme yönteminize uygun genel bir öğütme derecesi vermek mümkün değildir. Burada dikkate almanız gereken bir önceki maddede yer alan demleme sürelerini dikkate almak suretiyle belirleyeceğiniz öğütme derecesidir. Örneğin, V60 ekipmanı ile demleme yapıyorsanız ve demleme süreniz 2 dakikadan az sürüyorsa kahve çekirdeklerinizi gereğinden kalın, 2:30 dakikadan uzun sürüyorsa da gereğinden ince öğütmüşsünüz demektir. Her ikisinde de kahvenizin tadı size doğru aromaları yansıtmayacaktır ve öğütme ayarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Demleme yöntemleriyle alakalı daha detaylı bilgiye Boxx Blog-Demleme Yöntemleri yazı serisinden ulaşabilirsiniz. 

 1. Filtre kahve demlerken kahve su oranı nasıl olmalıdır.

Filtre kahve demleme yöntemlerinde su oranı 1/16’dır. Yani 1 gram kahve için 16 gram su kullanılmalıdır. Sadece French Press ekipmanı kullanıldığında bu oran 1/12 olarak dikkate alınmalıdır.

 1. Filtre kahve çekirdeği ile espresso ya da espresso çekirdeği ile filtre kahve demlenebilir mi?

Filtre kahve çekirdeği ile espresso yapmanız durumunda çok düşük gövdeli ve asidik bir kahve deneyimlersiniz. Tam tersi durumda yani epsresso çekirdeğinden filtre kahve demlerseniz de daha bitter ve karbon aroması yoğun bir tat, yüksek gövdeli ancak içerdiği aromalardan tamamen bağımsız bir kahve elde edebilirsiniz. Dolayısıyla demleme yönteminize uygun çekirdek kullanmanızı tavsiye ederiz.

 1. Kahve demlendikten sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmelidir.

Öncelikle soğumasından bağımsız olarak oda sıcaklığına gelene kadar kahvenizi tüketebilirsiniz. Öte yandan ağız paletimiz 60-70 derecedeki bir gıda ya da içecekten en iyi tatları aldığı için kahveyi de demledikten sonra 1 dakika kadar beklettikten sonra içmenizi tavsiye ederiz.

Filtre kahve makinesi kullanıyorsanız ve makineniz alttan ısıtmalı bir makine ise demlediğiniz kahveyi en fazla 50 dk içerisinde tüketmenizi hatta demledikten hemen sonra bir karaf ya da termosa almanızı tavsiye ederiz.

Not: Geri bildirimleriniz bizim için önemlidir. Her türlü görüş ve sorularınızı bize iletebilirsiniz: coffee@boxxcoffee.com