350g ve Üzeri Tüm Kahvelerde Kargo Bizden.

Kahve Demleme Yöntemleri-3 / Filtre Kahve Makinesi

Kahve demleme yöntemleri yazı serimizde geldik en yaygın kullanıma sahip ekipman olan Filtre Kahve Makinelerine.

V60 ve Chemex gibi “Pour Over” manuel demleme yöntemleriyle (ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) aynı mantığa sahip olmasına karşın, Filtre Kahve Makineleri teknik alt yapısı ile bizim adımıza suyu ideal demleme sıcaklığına getirme, süre ayarı gibi demleme sürecindeki işlemleri kendi kontrol eder. Bize düşen ise bütçemiz dahilinde iyi bir makine seçimine ilave olarak kahve çekirdeklerini uygun kalınlıkta öğütmek, su miktarını ayarlamak ve doğru filtre kâğıdı kullanımı gibi detaylarla kahve deneyimimizi bir üst seviyeye çıkarmaktır.

Filtre kahve makinesinde kahve demlemenin detaylarından önce makinelerle ilgili faydalı birkaç bilgiye değinmek istiyoruz.

Bunlardan ilki filtre. Bazı makineler kendinden plastik veya metal filtrelere sahip olsa da biz kâğıt filtre kullanımını öneriyor ve kullandığınız makine markasının önerdiği, makine boyutuna uygun kağıtları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Makinelerin bir diğer aparatı olan karaf konusuna geldiğimizde de karşımıza cam karaf ya da termos seçenekleri çıkmaktadır. Cam karaflı makinelerde kahve demleme işlemi sonrasında karafı ve içerisindeki kahveyi sıcak tutmak adına alttan ısıtma sistemi kullanılırken, termoslu sistemlerde demleme sonrası ısıtma sistemi bulunmamaktadır.

Burada sizin kullanım tercihinize bağlı bir seçim yapmanız en doğrusudur çünkü cam ya da termos karaftan biri diğerinden daha iyi demek zordur. Birinde kırılma riski varken temizliği daha kolay, diğerinde kırılma riski yokken daha özenli bakım gerektiren bir yapı mevcuttur. Öte yandan, kullanım yeriniz ve amacınız da önemlidir. Demlediğiniz kahveyi kısa bir zaman içerisinde tüketecekseniz cam karaf tercih edilebilir çünkü kahveyi uzun süre ısıtıcı üzerinde tutmamız kahvenin demlenmeye devam etmesine ve dolayısıyla istenmeyen koyu tatlara neden olacaktır. Aslen amacımız kahveyi demledikten sonra ısıtmak değil soğumamasını sağlamaktır.

Peki filtre kahve makineleri nasıl çalışır?

Modern filtre kahve makineleri suyun sıcaklığını ideal kahve demleme ısısı olan 93-94 dereceye getirecek tekniğe sahiptir. Önce suyu ısıtır ve ısınan suyu ya damla damla ya da kontrollü bir akış ile öğütülmüş kahve ile buluşturarak kahvenin demlenmesini ve karafa akmasını sağlar. Suyu damlama yöntemi ile aktaran bir makinede dikkat edilmesi gereken önemli bir özellik su akışının tek bir delik değil birbirine yakın birkaç delikten sağlanması gerektiğidir.

Kısacası doğru ısıdaki suyu, doğru debi ile demleme haznesindeki kahveye eşit miktarda aktaran makineler iyi bir kahve demlemek için uygundur denilebilir.

Peki filtre kahve makinesinde nasıl demleme yapılır?

İhtiyacımız olan malzemeler:

  1. Uygun kalınlıkta öğütülmüş kahve (1 kişilik demleme yani 18 gr kahve için 300 ml su
  2. Makinenizin kahve haznesinin boyutuna uygun filtre kâğıdı
  3. Tartı
  4. Tahta bir kaşık ya da spatula
  • Öncelikle kâğıt filtre kahve haznesine yerleştirildikten sonra su ile yıkanmalıdır. Kâğıdı ıslatmamızdaki sebep üzerinde kalabilen tortuların hem lezzet hem de koku anlamında kahvenin tadına olabildiğince etki etmesini engellemektir.
  • Porsiyon sayısına bağlı olarak belirlenen miktardaki su makinenizin su haznesine koyulmalıdır. Burada su kahve oranınız 1/16-17 ’dir. Yani bir kişilik bir demleme yapmak isterseniz 300 ml su için 18 gr kadar kahve yeterlidir.
  • Kahvenizin öğütülme derecesi basit anlatımla deniz tuzu kalınlığına olmalıdır. (Her değirmenin öğütme numara aralığı birbirinden farklı olduğu için spresifik bir numara belirtemiyoruz.) Her zaman belirttiğimiz üzere kahve çekirdeklerinin demlemeden hemen önce öğütülmesinde fayda vardır.
  • Demleme başladıktan hemen sonra kahvenizi tahta bir kaşık ya da spatula ile bir defa karıştırmak kahvenin tamamının eşit miktarda ıslanmasını sağlarken, kanal oluşumunu da engelleyecektir.
  • Makineniz alttan ısıtmalı bir makine ise demlediğiniz kahveyi en fazla 50 dk içerisinde tüketmenizi, hatta demledikten hemen sonra bir termosa almanızı tavsiye ederiz.

 

Not: Makinenizi kullandıktan sonra parçalarını temizlemeyi ihmal etmeyin.

Filtre kahve demlemek için manuel yöntemleri tercih ediyorsanız blogda yer alan ilgili yazılara göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın